top of page

Використання інформаційно-комп’ютерних технологій

на музичних заняттях у дошкільному навчальному закладі

 

             Музика – могутнє джерело думки. Без музичного виховання неможливий повноцінний розумовий розвиток дитини.    Першоджерелом музики є не тільки навколишній світ, а й сама людина, її духовність, мислення і мова. Музичний образ по-новому розкриває перед  людьми особливості предметів і явищ дійсності. Увага дитини немовби зосереджується на предметах і явищах, які в новому світлі відкрила перед нею музика, і її думка малює яскраву картину, а ця картина проситься в слово. Дитина творить словом, черпаючи в навколишньому світі матеріал для нових уявлень і роздумів. Тому музичне виховання є могутнім засобом, який сприяє всебічному і гармонійному розвитку особистості.

           Особливість педагогіки мистецтва в тому, що творчості навчити не можна. Можна лише створити умови для пробудження, активізації в дітей творчих імпульсів, для пізнання радості творення. Чим раніше розпочати таку роботу з дітьми, тим більше шансів, що творчі можливості дітей не згаснуть, а розвинуться, щоб виявитися згодом у всіх сферах діяльності. Саме в дошкільному дитинстві закладаються основи музичного виховання, естетичного відношення до життя, основна навичка культури слухання, яка формується в цей віковий період. Слухання музики  є дуже важливим для розвитку особистості. На відміну від інших видів мистецтва: графіки, живопису, скульптури, архітектури – музика має часовий характер, адже подібно до мистецтва слова вона розгортається в часі. Повноцінне сприймання є необхідною передумовою виховання у дітей любові та зацікавленості в музиці, формування у них музичного смаку. Воно збагачує їхні музичні враження, досвід. Адже діти здатні сприймати й складніші музичні твори, які поки що не можуть ні проспівати, ні зіграти на інструменті, ні передати рухами. Видатний композитор і педагог Д.Кабалевський наголошує: ”Музика стане професією небагатьох, але полюбити, навчитись слухати її і розуміти повинні всі”.

  Сьогодні творчі педагоги знаходять незвичайні, цікаві форми роботи з дітьми. Їх успіх у музичному вихованні пояснюється розумінням інтересів і потреб дитини. Творчі педагоги працюють по-іншому, беруть за основу педагогіку, в якій не дитину пристосовують до методики, а методику до дитини.  Діти, в свою чергу, дякуючи таким педагогам, відкривають свої серця, перетворюючись у ельфів, які розуміють мову "вітру і квітів", а також "бачать" музику і "танцюють" вірші.

        Сучасне повсякденне життя неможливо уявити без інформаційно-комп’ютерних технологій. Розвиток науки і техніки як засобу виховання і   розвитку творчих нахилів дитини розширює і збагачує зміст знань, умінь і навичок. Використання інформаційно-комп’ютерних технологій в дошкільній освіті дозволяє розширити творчі можливості педагога. Саме тут можна застосувати весь досвід, знання і вміння, творчий підхід. А заняття, проведені в дитячому садку з використанням комп’ютера, надовго запам’ятаються дітям.

        Використання ІКТ на музичних заняттях робить процес навчання більш цікавим та інтенсивним. Заняття стають яскравішими, емоційнішими, із застосуванням великої кількості ілюстративних, музичних та відеоматеріалів. При цьому комп’ютер тільки доповнює педагога, а не замінює його.

       В основі використання комп’ютера на музичному занятті лежить метод ефективної організації середовища й педагогічного процесу. Заняття проходять у новій і цікавій для дітей формі. Розвивається пам’ять, увага, спостережливість. У дошкільників формуються стійкий інтерес до музики, передумови  теоретично-аналітичного мислення. На заняттях з використанням комп’ютера у дошкільників формуються передумови мотиваційної, інтелектуальної готовності до життя в інформаційному суспільстві. Під час проведення таких занять чергуються розумове, емоційне та фізичне навантаження, створюється позитивна атмосфера, що дозволяє дітям легко, з більшим інтересом засвоювати необхідні знання, сприймати та виконувати музичні твори, виконувати елементарні музичні вправи та рухи під музику.

          Комп’ютер став на музичних заняттях ядром розвиваючого предметного середовища. Він розглядається не як окреме ігрове обладнання, а як все проникаюча універсальна інформаційна система, здатна з’єднуватися з різними напрямками освітнього процесу, збагачувати їх і в корені змінювати музично-розвиваюче середовище дитячого садка в цілому. Застосування інформаційно-комп’ютерних технологій на музичних заняттях є невід’ємною частиною загальної системи педагогічної роботи, спрямованої на всебічний гармонійний розвиток кожної дитини.

        Головним на музичних заняттях є творчий процес дитини, вміння і бажання зробити щось по-своєму. «Зіграй, станцюй, заспівай, як ти хочеш», - ці магічні слова відчиняють перед дитиною ворота у світ фантазії. Важливо співати, гратись, рухатись, придумувати, змінювати, слухати і власне виконання, і виконання інших дітей. Можливість зробити по-своєму дає дитині змогу бути індивідуальною, неповторною.

       Однією із найбільш вдалих форм представлення навчального матеріалу на музичних заняттях в дошкільному навчальному закладі можна назвати створення мультимедійних презентацій. Це зручний та ефективний спосіб представлення інформації за допомогою комп’ютерних програм. Він поєднує в собі динаміку, звук та зображення, тобто ті фактори, які найбільш довго утримують увагу дитини. Одночасний вплив на два найважливіших органи сприйняття (слух та зір) дозволяє досягти більшого ефекту, ніж при традиційному представленні навчального матеріалу.

        В ігровій формі діти знайомляться із звуками, оточуючим світом, у них виникають необхідні слухові асоціації, розвиваються увага, уява, мислення дитини.

        Таким чином, практичний досвід показує, що застосування комп’ютерних технологій дозволяє:

  • організувати навчання інтенсивніше та якісніше;
  •  сприяти розвитку творчих здібностей у дітей, шляхом використання ілюстративного, звукового, образотворчого матеріалу та вирішення інтерактивних завдань;
  • активно залучати дітей у пізнавальний процес.

  Використання ІКТ на музичному занятті спрямовано на збагачення і закріплення знань, пов’язаних з музичною діяльністю дошкільнят.

   Необхідною умовою успішності музичного виховання дітей є набуття ними досвіду в різних видах дитячої музичної діяльності: сприйнятті музики, вокалізаціях, музично-ритмічних рухах, грі на дитячих музичних інструментах, вивченні елементів нотної грамоти. Успішно засвоївши їх, дошкільник здобуває своєрідний естетичний ключ, що дозволяє йому глибше проникнути у світ краси, відчути гармонію навколишнього.

   Основна мета педагогічної діяльності музичного керівника:

  1. Пробудження у дітей інтересу до чарівного світу музики, гри, залучення їх до активного творчого мислення.
  2. Ознайомлення дошкільників з музичними звуками та інструментами, музичними жанрами.
  3. Пробудження інтересу до гри.
  4. Сприяння розвитку творчих  музичних нахилів дітей.

     Завдання : 

  •  допомогти   дітям   увійти   в   світ   музики,   відчути   і пережити її чуттєво;
  •  сприяти практичному засвоєнню музичних знань;
  • створити    передумови    до    формування    творчого мислення;
  • розвивати творчу уяву та фантазію дітей;
  • збагатити дошкільників музичними  враженнями;
  •  закласти основи музичного смаку;
  • виховувати стійкий інтерес та любов до музики, бажання слухати її  в дитячому садку.

    На заняттях з музичної діяльності за допомогою ІКТ  діти аймаються елементарним музикуванням (співають, танцюють), аналізують звучання різних інструментів, визначають висоту, довжину звуків, знайомляться з елементарною музичною грамотою, співають. За допомогою музичного керівника складають музичні казки, відтворюють музичний ритм,  вчаться самостійно грати на музичних інструментах.

    Я пробуджує у дітей інтерес до музики, залучаю їх до активного творчого мислення, самостійної творчої діяльності, активізую навчальний процес і творче сприймання дітьми музики, сприяю виявленню та формуванню музичних нахилів дітей, знайомлю дітей з чарівним світом музики, з багатоманітною мовою звукового живопису.

В результаті мої вихованці:

  • виявляють любов до української музики, хороводу, гри, пісні, танцю, інтерес до музичного, танцю­вального, театрального мистецтв у цілому, вибіркове ставлення до окремих творів, жанрів, видів музичної діяльності;
  • сприймають музичний твір цілісно, переймаються емоціями і почуттями, вираженими в музиці, розрізняють яскраві засоби вираження художнього образу, обґрунтовують життєздатність основних музичних жанрів;
  • охоче проявляють мистецьку «майстерність» виконавства в грі на музичних інструментах, у співах, розігруванні хороводу і гри, відтворенні танцювального зразка;
  • творчо переживають музичний твір, асоціюють його з власним світосприйняттям, з радістю виражають відчуття краси в музично-рухових, пісенних, інструментальних імпровізаціях;
  • самостійно звертаються до набутого пісенного, плас­тичного досвіду, до музичної імітації звуків навколишнього світу, музично - пісенно - пластично обряжають гру;
  • вміють співпрацювати з дітьми і дорослими в процесі музичної діяльності, співвідносити своє музичне виконавство з виконавством інших, радіють особистим і колективним музичним успіхам; 
  • дістають задоволення від спілкування з приводу музики, засобами музики, від спільного переживання з іншими дітьми і дорослими культурно-мистецьких подій.

  На музичних заняттях  я застосовую традиційні та новітні методи і прийоми музичного виховання, навчання та розвитку, що викликає інтерес дошкільнят до порівняння музичних звуків із звуками навколишнього середовища, до сприймання впізнавання у музиці різних настроїв. Вчу дітей розрізняти музику за характером, темпом, динамікою. Відповідно до вікових можливостей підводжу дітей до розрізнення музичних жанрів: пісня, марш, танець. В комплексі працюю над розвитком слуху, голосу, музично-ритмічних рухів.

 

   У своїй роботі  дотримуюсь принципу поступовості і від найпростішого, доступного - до складнішого і глибшого. За таких умов у дітей з’являється інтерес до музики, виховується музичний смак, вони навчаються розрізняти музику за характером і змістом, жанрами, й засобами музичної діяльності.

  Ставлю  мету розкрити, знайти, виховати обдарованих, талановитих дітей. Прилучаю їх до великого мистецтва музики та піднятись на один щабель у своєму емоційному розвитку. Відкриваю їм світ гармонії і краси, прищепити інтерес і любов до музики, співу, музичних образів.

   Мені здається, що я, все-таки, зуміла достукатись до дитячих сердець. Можу, вмію, не даремно займаю своє місце! Це – не легко, але результат того вартий. Вірю, що моя праця допоможе розкрити в душах дітей справжню музичність, тонке сприйняття всього, що відбувається, емоційність, чутливість, щирість і відкритість. Вірю, що моя професія – найкраща в світі!

Я веду сайт ДНЗ,  в якому працюю музичним керівником.

- Вагомим результатом моєї діяльності, творчої групи та всього педагогічного колективу є нагородження нашого закладу Дипломом за зайняте 3-е місце у вебометричному рейтингу Sumy Web Rank 2015  серед дошкільних навчальних закладів - учасників V Конкурсу на кращий веб-сайт закладу освіти (організатор рейтингу: Сумський державний университет). 

- За результатами вебометричного рейтингу Sumy Web Rank 2016  визнано високу позицію закладу на шляху розбудови відкритого інформаційого науково-освітянського середовища. Заклад нагороджено Дипломом за місце у 5% кращих навчальних закладів України серед дошкільних навчальних закладів - учасників VI Конкурсу на кращий веб-сайт закладу освіти (організатор рейтингу: Сумський державний університет).

bottom of page